Standardem kota nazywamy wzorzec, który odpowiada ideałowi rasy. Każdy hodowca powinien do niego dążyć, ale w praktyce jest to stan nie do osiągnięcia. Praca hodowcy budującego swoje linie polega na ciągłym doskonaleniu np.: pogłębiając kolor oka, skracając i zaokrąglając ucho.
Kupując kota brytyjskiego z rodowodem dobrze być świadomym jak prezentuje się on na tle standardu rasy za którą chcesz zapłacić.
Głowa – OKRĄGŁA i masywna z szeroką czaszką. Mocny podbródek i okrąglutkie policzki bez „dziubków“.
Oczy – duże, szeroko otwarte i okrągłe jak u sówki. Dość szeroko rozstawione o intensywnych ubarwieniach.
Nie poprawne są oczy żółte i skośne – orientalne. Przy czym należy pamiętać, że wszystkie kocięta zawsze na początku życia mają niebieskie oczy – wybarwiają się one dopiero na poprawny kolor od około 3 miesiąca, a wybarwianie intensywności barwy trwa do czasem do drugiego roku życia.
Budowa głowy z przodu i boku: policzki i szczęka.
ROZSTAW USZU
Uszy – szeroko rozstawione po bokach czaszki i ładnie zaokrąglone na końcach – jak u „misia“. Im mniejsze i okrąglejsze tym lepiej.
Futro – powinno być krótkie i gęste. Delikatnie miękkie, szeleszczące – lekko „szorstkie“. Nie powinno przylegać, ponieważ dzięki podszerstkowi powinno być delikatnie postawione.
Poprawnie kolor powinien być jednakowy na całej długości włosa, z wyjątkiem odmian pręgowanych czy cieniowanych srebrnych/złotych.
Podsumowując: kot brytyjski jest kotem krępym, umięśnionym. Na pierwszy rzut oka powinien być okrągły. Uwagę powinny przykuwać duże, szeroko otwarte oczy i ładne, zgrabne i okrągłe uszka. Powinien mieć mięciutkie, krótki i szorstkie futerko. „Misiowa“ budowa & „sówkowa“ głowa.
Nie powinien być: pociągły, „z dziubkiem“, ze skośnymi oczami o budowie bardziej orientalnej niż brytyjskiej z półdługim czy powyciąganym włosem.
Sprawdzając swojego potencjalnego przyszłego kotka ze standardem należy również wziąć pod uwagę, że budowa małego kotka ulega zmianie (w okresie wzrostu kocięta się wyciągają). Najlepiej się wtedy sugerować typem jego rodziców, do którego są duże szanse będzie najbardziej podobny.
Są linie hodowlane, które mają stabilny – utrwalony fenotyp – przemyślane dobierane latami, aby cechy danej linii zachować lub bardziej uwydatnić (np. duża głowa, muskularne ciało, duże oko o mocnym poprawnym kolorze). Są również takie, które dobierane były niestabilnie – nie znaczy jednak, że nieprzemyślnie. Celem ich doboru było pozyskanie nowej genetyki i otrzymanie kociąt w unikatowych kolorach, których fenotyp będzie dopiero stabilizowany w późniejszym etapie programu hodowlanego. Tak robią świadomi hodowcy – chcą rozwijać rasę i są biegli w hodowlach specjalizujących się w danym kolorze, którym się zajmują. Wybierając kotka jako hodowca namawiam więc do wybierania kociąt u hodowcy rozwijającego rasę, którą sobie upodobaliśmy, aby wspomagać i doceniać pracę nad jej rozwojem.
W wieku około 3 miesiąca zaczynają nagle szybko dorastać i często się wyciągają. Przełom następuje w wieku 6-8 miesięcy gdy kociak po nagły wzrośnie zaczyna ładnie się zaokrąglać i przybierać na wadze. Pochwalić się okazałym i pięknie wyrośniętym kotem brytyjskim możemy mniej więcej w wieku jego 1,5-2 lat.
Należy również pamiętać, że kocury są z natury zdecydowanie większe od kotek.
Waga i wielkość może być również uzależniona od koloru kota, ponieważ solidy – koty o jednakowym kolorze futra, bicolory i szylkrety są zdecydowanie większe od kotów bardziej unikatowych kolorów jak srebra, złote czy colourpointy.
PUNKTACJA I OCENA KOTA BRYTYJSKIEGO NA WYSTAWACH:
Są to koty bardzo pogodne, chętne do zabaw, ale nie natrętne. Szybko odnajdują się w nowym domu i chętnie bawią się z dziećmi. Brytyjczyk z natury jest towarzyski i kontaktowy, choć zdarzają się też osobniki które cenią sobie święty spokój. Kocięta wychowane wśród domowników, którzy poświęcają im czas i się z nimi komunikują często łapią nić porozumienia i okazują swoje nastroje pomrukiwaniem, miauczeniem kiedy chcą zjeść posiłek, albo pozaczepiać do zabawy. Charakter jest kształtowany od pierwszych chwil życia – dlatego istotne jest żeby hodowca przykładał się do socjalizacji kociąt, a szanse że nasz wymarzony kot brytyjski będzie kontaktowy i przyjazny są praktycznie pewne bo leży to w jego naturze. Mimo wszystko jeśli nawet trafi nam się ostrożny i nieufny kotek przy odrobinie cierpliwości i dobrego podejścia stanie się on ufny i przyjazny, ponieważ jego charakter w pewnym stopniu kształtuje się całe życie.
Uwielbiają głaskanie, siedzenie na kolanach, czesanie, ale na rękach szybko się nudzą i niepokoją. Z wiekiem nieco poważnieją, ale zawsze chętnie reagują na zabawy z piórkami czy myszkami z kocimiętką. Z ciekawością obserwują z okna ptaki, samochody i każdy inny ruch wokół domu, ale nie chętnie go opuszczają – wolą siedzieć w bezpiecznym domu. W przeciwieństwie do ras kotów smukłych, aktywnych, niezależnych są bardzo przyjacielskie, zrównoważone, i spokojne. Świetnie nadają się dla dzieci i nawet małych mieszkań, gdzie przytulnie wylegują się na kanapach jak widać na załączonym niżej obrazku 🙂
Charakteryzują się ogromną cierpliwością i brakiem agresji, ale nie dajcie się zwieść – są jednocześnie inteligentne, mają silny charakter oraz dość umiarkowany temperament. Miałam zazdrośnice, uparciuchy, pięknisie, leniuszki, ciekawskich i szalonych rozrabiaków 🙂 Radzą sobie z samotnością w domu i potrafią zorganizować sobie czas, ale uwielbiają również kocie towarzystwo i często tworzą między sobą silne, troskliwe więzi. Należy liczyć się z tym, że młode kocie na początku może przejawiać nad aktywność i bywa ruchliwe.
* Obrazki opracowane na podstawie rysunków artykułu hodowli Sundust Cats: https://www.sundust-cats.com/type.html
Zapraszam również do obejrzenia naszych dostępnych kociąt: https://hodowlazojka.pl/dostepne-kocieta
Wyrażam zgodę na publikację do celów edukacyjnych, ale proszę o uszanowanie praw autorskich i podpisanie mnie jako właściciela artykułu wraz ze źródłem: https://hodowlazojka.pl/kot-brytyjski-standard-rasy-charakter
Anna Domarecka – Hodowla ZOJKA*PL